Zobacz => Jeseníky  

Obóz wędrujących rodzin

Wysoki i Niski Jesionik,

Góry Opawskie '2006

Wykaz odbytych wycieczek

1. Malá Morávka - Karlová Studánka (zwiedzanie uzdrowiska) - przejazd do Bruntálu (zwiedzanie miasta).
2. Hvězda - Ovčárna - Praděd - chata Barborka - Vodopády Bílé Opavy - Karlová Studánka.
3. Ovčárna - Petrový Kameny - Vysoká hole - Jelení studánka - chata Alfrédka - Karlov - Malá Morávka.
4. Petrový boudy - Biskupia Kopa - pramen Svatého Rocha - Zlaté Hory.
5. Skřítek - rozcesti pod Rabštejnem - Zamek Rabśtejn - rozcesti Hvězda - Krtinec pod Bílými kameny - Skřítek.
6. Rešov - Rešovské vodopady - Skály (Horní Město) - Rešov.
7. Zlaté Hory - poutni misto Panny Marie Pomocní.

Pokaz slajdów

Kilka fotografii

Dzwonek brodaty - symbol Chráněné krajinné oblasti Jeseníky

Słup graniczny na Pradziadzie

Na szlaku z Vysoké hole z widokiem na Praděd

W drodze z zamku Rabštejn przy skale zwanej Krtinec (kretowisko)

Przy źródełku Św. Rocha

W rezerwacie Bílé Opavy

Na trasie z Biskupiej Kopy

Rešovské vodopady

Informacje o niektórych zwiedzanych miejscach

BÍLÁ OPAVA stanowi jeden ze źródłowych potoków rzeki Opavy, którego źródła wypływają z południowych stoków Praděda. W górnej jego części, w głębokim kanionie, znajduje się rezerwat przyrody, niewielki wodospad oraz liczne kaskady. Można tu obserwować wspaniałości górskiej wegetacji w zachowanym unikalnym fragmencie świerkowej puszczy. Prowadzi tędy ścieżka dydaktyczna i szlak turystyczny znakowany kolorem żółtym. Jesienią 2004 roku dolinę Bílé Opavy dosięgnęły podmuchy huraganowego wiatru, który powalił około 3 hektary lasu. Część powalonych drzew pozostawiono na miejscu do naturalnego rozpadu.

BISKUPIA KOPA (889 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Opawskich. Przy samej granicy na szczycie znajduje się czeska wieża widokowa pozwalająca na podziwianie rozległych widoków na okoliczne góry i równiny po stronie polskiej w kierunku północnym. Nazwa szczytu związana jest z przebiegającą tędy od XV wieku granicą posiadłości biskupów wrocławskich. Od niedawna pod szczytem funkcjonuje turystyczne piesze i rowerowe przejście graniczne, obok którego stanął drewniany krzyż pojednania.

BRUNTÁL (Freundenthal) jest jednym z najstarszych miast w północnych Morawach. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z 1223 roku. Głównym źródłem jego pomyślności, aż do XVII wieku, było wydobycie metali kolorowych - do dziś w herbie Bruntálu znajduje się postać górnika z kilofem w ręce. Wśród zabytków na uwagę zasługuje XIII-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, figura morowa św. Trójcy w Rynku z XVIII w. oraz kościół i klasztor pijarów. Jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych miasta jest zamek. Został wybudowany w początku XV wieku w stylu gotyckim. Był jedną z wielu dawnych baz zakonu rycerzy niemieckich. Ich siedzibą pozostawał do 1938 roku. Zamek został rozbudowany w XVI i XVII wieku w stylu renesansowym, a w latach 1766-69 przebudowany na barokowy. W tej formie zachował się do dzisiaj. Obok zamku znajduje się park z bogatym drzewostanem. Zamek udostępniony jest do zwiedzania. Znajduje się w nim wiele eksponatów, mówiących o jego dawnej świetności. Ciekawe zestawienie w budowli zamku stanowią solidne barokowe elewacje i piękny XVI-wieczny arkadowy dziedziniec z loggią oraz studnią zamkniętą wykutą w metalu ozdobną kratą. Do najciekawszych elementów zdobniczych zamku należy również seria barokowych fresków. W zamku podziwiamy między innymi bogato wyposażone wnętrza sal: Audiencyjnej, Zielonej, Orientalnej, Tanecznej, Holenderskiej, jadalni, biblioteki i innych. W dolnej części znajduje się kaplica zamkowa.

JELENÍ STUDÁNKA leży na grzbiecie Hrubého Jeseníku na wysokości 1311 m n.p.m. Wypływa stąd źródło Stříbrného potoka, jednego z dopływów Podolského potoka, który w Velké Štáhle wpływa do rzeki Moravicy. W 1774 roku mnich velehradskiego klasztoru wybudował 1,5 kilometra na północ od Jelení studánky owczarnię, która w 1779 roku spłonęła. Miejsce było nazwane U tří studánek. Przy Jeleni studánce - głównej drodze ze Skřítku na Praděd, znajduje się kamienny schron dla turystów i narciarzy, w którym można schronić się w razie niepogody. Schron ten postawili członkowie Horské služby z pomocą byłego Okresního národního výboru v Bruntálu. W schronie tym, którego drzwi nie są zamykane na zamek, można także przenocować w prymitywnych warunkach na podłodze lub ławach znajdujących się przy ścianie. Jelení studánka jest ważnym skrzyżowaniem szlaków turystycznych, skąd można dojść zielonym szlakiem przez Břidličnou, Pecný, Pec na Ztracené skály i Skřítek lub żółtym koło Čertovy stěny i Špičáku do Vernířovic, obok chaty Alfrédka do Karlova i Malé Morávky albo kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem po głównym grzbiecie przez Jelení hřbet, Velký Máj, Kamzičník i Petrovy kameny.

KARLOVA STUDÁNKA, ciągnąca się wzdłuż drogi 6 km na południe od szosy Jeseník–Bruntál, to sympatyczna miejscowość z dużymi drewnianymi budynkami z XIX w. w uzdrowiskowym klimacie na wysokości około 800 m n.p.m., jest najwyżej położonym kurortem w Republice Czeskiej. Tradycje zdrojowe tej miejscowości sięgają drugiej połowy XVIII w. Uzdrowisko zostało założone w 1785 roku na miejscu hutniczej osady Hubertov. Okolica słynie z dużej liczby źródeł zimnych żelazistych wód mineralnych. Jedno ze źródeł wód jest ujęte w ogólnie dostępnym drewnianym stylowym budynku. Z Karlovej Studánki wędrowcy chętnie wyruszają na pobliski Praděd – w kierunku zachodnim, wzdłuż szumiącej wodospadami rzeki Bílá Opava. W sąsiedztwie dużego parkingu znajduje się sztuczny wodospad, powstały w XIX wieku przez doprowadzenie kanałem części wód Bílé Opavy na pobliskie wzgórze, a obok biura informacji turystycznej stoi ładny budynek sali koncertowej. Imponujący drewniany budynek po drugiej stronie ulicy to Slezský dům (Dom Śląski).

PRADĚD (1491 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Hrubého Jeseníku. Na szczycie do 1959 roku stała tu kamienna wieża widokowa, 32 m wysoka, wybudowana w latach 1904 - 1912. Obecnie na jej miejscu znajduje się wieża telewizyjna 145 m wysokości, restauracja, taras widokowy oraz stacja meteorologiczna. Wierzchołek Pradědu to również národní přírodní rezerwace (narodowy rezerwat przyrody). Powstał on w 1991 roku z połączenia sześciu rezerwatów: Petrovy kameny, Velká kotlina, Malá Kotlina, Vrchol Pradědu, Divoký důl, Bílá Opava. Ochronie podlegają łąki alpejskie, las, endemiczne gatunki roślin. Jego całkowita powierzchnia wynosi 20,3 km kwadratowych. W przeszłości, od XVII do I połowy XX w., obszar ten był wykorzystywany do wypasu owiec (stąd np. nazwa Ovčárna) oraz koszenia traw na siano.

REŠOVSKÉ VODOPÁDY są fragmentem parku przyrodniczego Sovinecko, utworzonego na terenie Nízkého Jeseníku w południowo-zachodniej części wyżyny Rešovská hornatina. Jest to rezerwat przyrody ustanowiony w 1966 roku na odcinku rzeki Huntava. Rezerwat obejmuje kaskady spadające z wysokich progów skalnych powstałych w wyniku erozji górotworu i napotkania na swej drodze twardych i odpornych na wypłukiwanie skał. Najwyższy próg, z którego z hukiem spada woda do głębokiego kanionu, ma 10 m wysokości. W pobliżu wodospadów znajdują się ćwiczebne skały dla osób uprawiających wspinaczkę.

SŁUP GRANICZNY NA PRADZIADZIE jest pamiątką historyczną po dawnej południowej granicy księstwa biskupiego. Piastowski książę śląski Henryk IV Probus w 1290 roku w swym testamencie podniósł zarządzających kasztelanią nyską biskupów wrocławskich do godności książęcej, co dało im niezależność. W ten sposób powstało księstwo biskupie ze stolicą w Nysie. Hierarchowie otrzymali także władzę sądowniczą na terenie księstwa oraz prawo bicia monety. Pierwszym biskupem wrocławskim posługującym się tytułem książęcym był Henryk z Wierzbna. W 1333 roku nadany biskupom przywilej ostatecznie potwierdził go Bolko II Ziębicki. Od 1342 roku biskupi-książęta uznawali lenną zależność od królów czeskich. Nazwa Biskupiej Kopy także nawiązuje do dawnych właścicieli tych terenów. W czasie wojen śląskich, tj. od 1742 roku większa część księstwa znalazła się w granicach Prus. Tylko jego południowa część wraz z letnią rezydencją biskupią na zamku Johannesberg (obecnie Janský Vrch) w Javorníku pozostała w granicach ziem habsburskich. W czasie ostatniej wojny śląskiej biskup wrocławski Philip Gothard von Schaffgotsch wyjechał z Wrocławia do leżącej na ziemiach opanowanych przez Austrię tej letniej rezydencji. Nieprzychylni nowym, protestanckim władcom Śląska, katoliccy biskupi wrocławscy byli uznawani przez pruskiego króla Fryderyka II za wrogów i przez dziesięciolecia pozostali na wygnaniu. Wzniesiony jeszcze przez Bolka II Świdnickiego Zamek w Jaworniku służył biskupom wrocławskim jako rezydencja do 1945 roku. Pod ich nieobecność diecezją zarządzali wykonujący ich dyrektywy kanonicy. Kres istnieniu księstwa położyła przeprowadzona w 1810 roku sekularyzacja dóbr kościelnych.

ZAMEK RABŠTEJN jest malowniczą ruiną położoną na dwóch wysokich skaliskach 25 i 35 m wysokości, owianą romantyką rycerzy – rozbójników. Należy do ulubionych celów wycieczek. Rabštejn leży powyżej wsi Bedřichov, około 6 km drogi od górskiej przełęczy Skřítek (skrzatek). Należał w średniowieczu do najwyżej położonych na Morawach grodów mieszkalnych. Na najwyższej skale obecnie można wejść po drabinie na punkt widokowy, skąd przy dobrej pogodzie widać równinę Haná i Nizký oraz Hrubý Jeseník. Okoliczne skały stanowią atrakcyjne miejsce do ćwiczeń wspinaczy.

Strona główna

Copyright © Lech Rugała