WIOSENNE SPOTKANIE KLUBOWE '2004
Pierwsze spotkanie klubowe '2004, pod hasłem "Powitanie Wiosny", odbyło się 27 marca w Zaniemyślu. Spotkaniu towarzyszyła wycieczka krajoznawcza, która rozpoczęła się w sobotę od zbiórki uczestników we wsi Mądre koło Środy przy stojącym na wzgórzu kościele parafialnym św. Jadwigi Śląskiej, a zakończyła w niedzielę na Morenie Pożegowskiej położonej w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego.
XV wieczna figurka Madonny Bolejącej w ołtarzu głównym
kościoła w Mądrem. Identyczna znajduje się w Pradze
W Mądrem czekał na nas proboszcz, który otworzył nam kościół, pokazał zabytkowe wyposażenie, zapoznał nas z historią parafii i legendą o lipie pielgrzyma - pomniku przyrody rosnącym obok kościoła. Po zwiedzeniu przykościelnego cmentarza pojechaliśmy do wsi Sulęcinek i zatrzymaliśmy się przy zabytkowym budynku gimnazjum.
Z Sulęcinka udaliśmy się na wycieczkę pieszą na Górę Bismark (Konwaliową), co zajęło nam blisko trzy godz. (ok 10 km). Na szczycie góry prezes Klubu wyjaśnił pochodzenie tej zagadkowej nazwy oraz przekazał nam kilka ważniejszych informacji krajoznawczych o terenie gminy Krzykosy.
Następnie pojechaliśmy do Solca, gdzie obejrzeliśmy kilka miejsc związanych z historią tej wsi, a później do Krzykosów - dużej wsi gminnej, w której szczególną uwagę poświęciliśmy kapliczce z ludową rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z 1813 roku
Chrystus Frasobliwy w Krzykosach
Ostatnim punktem zwiedzania w pierwszym dniu spotkania była niewielka wieś Młodzikowo z zabytkowym pałacem i zabudowaniami folwarcznymi oraz budynkiem po dawnej szkołe. W zabudowaniach po byłym PGR mieści się obecnie stadnina koni. Hodowane są tam m.in. konie rasy Fiord, używane w hipoterapii.
Konie rasy Fiord w stajni w Młodzikowie
Do schroniska młodzieżowego w Zaniemyślu dotarliśmy o godz. 17:30. Wieczór spędzony wspólnie przy kolacji poświęciliśmy propozycjom spotkań klubowych i imprez, w tym letnich rodzinnych wędrówek w roku bieżącym, a pozostały czas uprzyjemniliśmy sobie wspomnieniami z ostatnich wspólnych wyjazdów w góry i piosenką turystyczną przy akompaniamencie gitary.
W drugim dniu, po obejrzeniu grobowca Edwarda hr. Raczyńskiego w Zaniemyślu i krótkiej wspomince tego wybitnego Wielkopolanina - pioniera krajoznawstwa polskiego i sudeckich wątków w jego życiu, podjechaliśmy do wsi Zwola, skąd odbyła się wycieczka piesza na Łysą Górę.
Grupa uczestników spotkania na Łysej Górze
W drodze powrotnej do Poznania zatrzymaliśmy się w Kórniku, gdzie w słynnym Arboretum Kórnickim podziwialiśmy białe kobierce kwitnącej śnieżycy wiosennej i kwitnącą na niebiesko cebulicę syberyjską.
Kwitnące śnieżyce wiosenne w Kórniku
Następnie zatrzymaliśmy się w Czołowie, gdzie obejrzeliśmy historyczny pomnik Marcina Kasprzaka - działacza robotniczego, przeniesiony tu z parku niegdyś jego imienia (obecnie Park Wilsona) z Poznania.
Na koniec dojechaliśmy do Pożegowa, gdzie mogliśmy podziwiać ogromny granitowy głaz przywieziony z Tatr i ustawiony tu jako pomnik-obelisk poświęcony Władysławowi hr. Zamoyskiemu - ostatniemu właścicielowi Kórnika i okolicznych lasów. Odbyliśmy też wycieczkę pieszą po pobliskich wzgórzach Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Powrót do Poznania nastąpił około godz. 15:00. Łącznie z tymi, którzy dojechali w sobotę popołudniu, udział w imprezie wzięło 16 osób.
Tekst: Zofia Rugałowa, fotografie: Michał Strykowski, Dominik Bieczyński. Czytaj też: Relacja Joli
Strona Klubu Sudeckiego z Poznania | Informacja krajoznawcza o terenie wycieczki I Strona główna