Wiosenne spotkanie turystów
Zajączkowo 30-31 marca 2007

Sezon wiosenny 2007 roku rozpoczęliśmy od udziału w spotkaniu turystycznym, zorganizowanym przez aktywistów Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej w Zajączkowie koło Pniew. Na bazę spotkania wybrano gospodarstwo agroturystyczne "Stara Lodownia". Spotkanie było okazją do wspomnień z wypraw górskich oraz do zapoznania się z historią tego miejsca, którą bardzo ciekawie przedstawił jego gospodarz - Tadeusz Winiaszewski. Wręczył każdemu z uczestników spore opracowanie o Zajączkowie, a jako jego autor na życzenie dokonał w tej książeczce stosownych wpisów z dedykacją.

Po smacznej i bardzo obfitej kolacji wieczór spędziliśmy z piosenką przy akompaniamencie gitar, uczestniczeniu w konkursach z nagrodami i opowiadaniu dowcipów. Drugiego dnia piękna wiosenna pogoda sprzyjała wędrówce wokół Jeziora Zajączkowskiego i Psarskiego, obejrzeniu młyna wodnego oraz przejściu odcinkiem nieczynnej linii kolejowej w Nojewie z ceglanymi wiaduktami zbudowanymi na początku XX wieku.

 

Informacje o zwiedzanym terenie

NOJEWO – wieś w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy, położona 20 km na zachód od Szamotuł, przy drodze z Wronek do Pniew i linii kolejowej z Szamotuł do Międzychodu. Pierwsza wzmianka pod datą 1284. Na starsze początki tej miejscowości wskazują trzy grodziska położone w niewielkiej odległości od siebie pomiędzy strumykiem a jeziorem. Dwa z nich stożkowate o obw. 125 i 70 m oraz wys. 10-12 i 6 m, trzecie natomiast usytuowane na cyplu piaszczystego wzgórza, mocno zniszczone pierścieniowate o średnicy 25 m i wys. do 16 m. Ich bliskie względem siebie położenie może świadczyć o dużej gęstości zaludnienia tych ziem i ich strategicznym znaczeniu. W centrum wsi na niewielkim wzniesieniu znajduje się neogotycki kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli z 1865 roku ze strzelistą wieżą. Obok pochodzący z 1945 roku pomnik ku czci 12 ofiar II wojny światowej. Nieopodal w budynku stacji ciekawa wieża ciśnień z początku XX w. Na linii kolejowej w pobliżu Nojewa znajdują się trzy okazałe wiadukty ceglane z tego samego okresu. Przez miejscowość przebiega szlak żółty z Ostroroga do Sierakowa.

PSARSKIE - wieś w północno - wschodniej części gminy Pniewy, 1 km na wschód od drogi Pniewy - Wronki, na południowym brzegu Jeziora Psarskiego. Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1386 roku. Stanowiła wtedy włość Nałęczów. Parafia wymieniona została w dokumencie z 1404 roku. W centrum wsi wznosi się późnogotycki kościół pw. NMP Wniebowziętej zbudowany po 1462 roku. z fundacji Zajączkowskich. W latach 1557-1585 znajdował się w rękach innowierców. Przebudowany w 1784 roku posiada kwadratową wieżę nadbudowaną około 1840 roku o attykę ze sterczynami i hełm ostrosłupowy. Uwagę zwracają trzy późnogotyckie portale z końca XV w. Wewnątrz podziwiać można gotyckie sklepienie gwiaździste i wyposażenie późnobarokowe z około 1784 roku. Na uwagę zasługuje stiukowy nagrobek Rafała Bnińskiego (zm. 1770 r.), zwieńczony figurą Chronosa z trumną i strzaskanymi kolumnami oraz ambona w formie łodzi. Na placu przed kościołem 23 czerwca 2002 roku odsłonięto pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą pamięci urodzonego w Psarskiem księdza Jana Laskowskiego (1872-1939) - patrioty i działacza społecznego, duchowego przywódcy strajku dzieci wrzesińskich w 1901 roku. Pałac neogotycki z początku XIX w. kilkakrotnie przebudowywany rozbudowywany, zatracił całkowicie cechy stylowe. W okresie międzywojennym zgromadzone były w nim zbiory artystyczne i galeria brązów. Z zabudowań gospodarczych zwracają uwagę chlewnia i obora z 1894 roku. Znajduje się tu również park z końca XIX w., a w nim ładne okazy dębów o obwodzie 320 - 484 cm, lipy o obwodzie 384 cm i 432 cm oraz jesion o obwodzie 330 cm.

ZAJĄCZKOWO – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy. Wieś znana między innymi wśród turystów z oazy ciszy i spokoju. W Zajączkowie znajduje się XVIII-wieczny pałac. Wieś wymieniana w dokumentach od 1369 roku. Na wyspie Jeziora Zajączkowskiego stał kiedyś gród drewniany o charakterze obronnym, pamiętający czasy najazdów krzyżackich. Jego szczątki odkrywano podczas badań archeologicznych, prowadzonych kilkakrotnie w latach międzywojennych. Do dziś zachowały się na głębokości 3 m drewniane pale z dębu czarnego. W XV w. było siedzibą rodu Zajączkowskich herbu Zaręba, którzy już wtedy zbudowali tam kościół parafialny przed rokiem 1510. W latach 1428-32 Zajączkowo należało do rodziny Nałęczów zaś Zajączkowscy władali do roku 1495. Po spaleniu w roku 1643, kościół odbudował Jan Przedzyński. Ponownie w roku 1720 odbudowali go parafianie z pomocą dziedzica Nojewa - Sczanieckiego, a kiedy ten kościół rozebrano na początku ubiegłego wieku, przyłączono parafię do Psarskiego. Właściciele Zajączkowa zmieniali się na przestrzeni wieków. Godnymi wymienienia są wspomniany Jan Przedzyński herbu Jastrzębiec, kanonik poznańskiej Kolegiaty Św. Mikołaja budowniczy kościoła i plebani, oraz rodzina Żółtowskich. To oni wybudowali dwór murowany na miejsce drewnianego i to na okres ich „panowania” przypada rozkwit wsi. Materiał z rozbiórki kościóła w Zajączkowie wykorzystano do budowy w 1842 roku lodowni - magazynu lodu zwożonego z pobliskiego jeziora. Jarosław Żółtowski w roku 1879 sprzedał Zajączkowo Stanisławowi Ponińskiemu. Po wygaśnięciu tego rodu dwór ulegał systematycznej dewastacji. Gruntownego remontu pałacu dokonał Witold Urbanowski dobudowując fasadę z czterema kolumnami i umieścił herb rodzinny "Prus I" w trójkątnym zwieńczeniu. Między 1924 –32 właścicielką była Petronela Sznajdrowa z Grąbczewskich. Do końca wojny właścicielem był Niemiec von Punzet świetny myśliwy. Po zakończeniu wojny dwór najpierw rozgrabili mieszkańcy Zajączkowa a potem to co zagrabili odebrali im Rosjanie i wywieźli w nieznanym kierunku. Po wojnie pałac przeżywał upadek, był zasiedlany rodzinami i jego stan techniczny był fatalny. Pałac zmieniał właścicieli, jednak dopiero w 1987 roku po przekazaniu Kuratorium Oświaty i Wychowania został poddany generalnemu remontowi i rozbudowie.

Strona główna