REGULAMIN KLUBU SUDECKIEGO

Historia Klubu

Rok założenia 1989

Rozdział I. Postanowienia ogólne

§1

Klub Sudecki, zwany dalej KS, jest turystycznym stowarzyszeniem miłośników ziemi, kultury i historii regionu Sudetów i Wielkopolski oraz każdego krajobrazu nizinnego i górskiego.

§2

KS zrzesza osoby zainteresowane poznawaniem terenów górskich i nizinnych, szczególnie w odniesieniu do obszaru Sudetów i Wielkopolski, jak również propagowaniem ich walorów turystycznych i krajoznawczych.

§3

KS jest kontynuatorem Klubu Sudeckiego założonego w 1989 roku przy nie istniejącym już Oddziale PTTK Winogrady-Piątkowo w Poznaniu oraz tradycji ruchu turystycznego w Sudetach
.

§4

KS opiera się na społecznej działalności swoich członków.

§5

Siedzibą KS oraz jego władz jest Poznań.

§6

KS używa odznak i pieczęci z napisem Klub Sudecki.

Rozdział II. Cele i środki działania

§7

Celem KS jest poznawanie, popularyzowanie i ochrona wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i turystycznych ziem nizinnych i górskich, szczególnie w odniesieniu do terenu Sudetów i Wielkopolski.

§8

1. KS umożliwia realizację swoich celów w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.

2. KS realizuje swoje cele poprzez samokształcenie i wymianę doświadczeń, oraz organizowanie wycieczek i wypraw w góry w kraju i zagranicą.

3. KS popularyzuje i uczestniczy w zdobywaniu odznak turystycznych.

4. KS prowadzi dokumentację swojej działalności.

5. KS współdziała z organizacjami o podobnych celach.

Rozdział III. Prawa i obowiązki członków

§9

KS zrzesza członków zwyczajnych i sympatyków. Członkostwo otrzymuje się przez złożenie pisemnej deklaracji o przystąpieniu do stowarzyszenia. Członkowie są zobowiązani do realizacji celów KS.

§10

1. Członkiem zwyczajnym może być każdy pełnoletni obywatel polski i cudzoziemiec, posiadający pełne prawa obywatelskie oraz małoletni w wieku od 16 do 18 lat, z ograniczoną zdolnością czynności prawnych. Członkowie posiadają czynne i bierne prawo wyborcze z zastrzeżeniem, że we władzach KS większość muszą stanowić członkowie o pełnej zdolności do czynności prawnych.

2. Sympatykiem może być małoletni do 15 roku życia, za zgodą jego prawnych opiekunów. Sympatycy nie posiadają czynnego i biernego prawa wyborczego.

§11

1. Członkostwo ustaje na skutek osobistego wystąpienia członka o rezygnację, potwierdzonego przez Zarząd KS oraz w przypadku wykluczenia przez Zarząd KS z powodu nagannego postępowania członka.

2. Od decyzji o skreśleniu z listy członków, zainteresowany może odwołać się w terminie 30 dni do Zebrania Ogólnego KS.

Rozdział IV. Organizacja KS

§12

KS zrzesza nieograniczoną ilość, jednak nie mniej niż 3-ch członków.

§13

KS nie może powoływać terenowych jednostek organizacyjnych, łączyć się w związki stowarzyszeń, zrzeszać osób prawnych, prowadzić działalność gospodarczą, przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.

§14

Działalność turystyczna KS jest organizowana społecznie na zasadach niekomercyjnych. Od osób biorących udział w imprezach nie są pobierane żadne opłaty z tytułu prowadzonej działalności. Każdy członek KS ponosi wyłącznie koszty związane z własnym udziałem w stowarzyszeniu. Dotyczy to zarówno środków finansowych jak i wkładu własnej pracy.

Rozdział V. Władze KS

§15

Władzą stowarzyszenia jest Zarząd KS składający się z prezesa i dwóch zastępców: wiceprezesa i sekretarza, członków oraz Zebranie Ogólne KS. Prezes może okresowo przekazać funkcję zastępcom.

§16

Zarząd KS jest najwyższą władzą KS w okresie między zebraniami ogólnymi członków KS.

§17

Do kompetencji Zarządu KS należy: kierowanie działalnością KS, reprezentowanie KS na zewnątrz, zwoływanie Zebrań Ogólnych KS, rozstrzyganie sporów wewnątrz KS, skreślanie z listy członków.

§18

Kadencja Zarządu KS trwa 5 lat; jeżeli nie istnieje potrzeba zmian, o których decyduje Zebranie Ogólne KS. Wybór Zarządu KS odbywa się przez głosowanie większością głosów członków obecnych na Zebraniu.

§19

Zebranie Ogólne członków jest najwyższą władzą KS.

§20

Do kompetencji Zebrania Ogólnego należy: dokonywanie zmian w Regulaminie KS, rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu KS o skreśleniu z listy członków, podjęcie uchwały o rozwiązaniu stowarzyszenia.

§21

Zebrania Ogóle zwoływane są regulaminowo co 5 lat. Ponadto z inicjatywy Zarządu KS. Także na żądanie pojedyńczych członków za zgodą Zarządu KS.

Rozdział VI. Majątek KS

§22

Majątek KS stanowią wpływy ze składek członkowskich. Składki służą do realizacji celów klubowych.

Rozdział VII. Zmiany i rozwiązanie KS

§23

Wniosek o dokonanie zmian w Regulaminie KS może przedłożyć Zarząd KS lub połowa członków stowarzyszonych w Klubie. Zmiany uchwalane zostają większością głosów Zebrania Ogólnego KS przy obecności połowy członków.

§24

Wniosek oraz uchwała o rozwiązaniu KS wymaga zgody trzech czwartych głosów Zebrania Ogólnego KS, przy obecności połowy stanu członków.

§25

Uchwałę o rozwiązaniu KS należy przedłożyć stosownemu organowi, celem wykreślenia stowarzyszenia z ewidencji.

* * *

Strona główna | Deklaracja przystąpienia do Klubu