W dniach 29 maja – 2 czerwca 2002 roku na terenie Czeskiego Raju (Republika Czeska) odbył się XXVIII Zlot Przodowników Turystyki Górskiej Ziemi Wielkopolskiej, w którym uczestniczyło 50 osób. Impreza była bardzo udana...
Uczestnicy zlotu byli przyjmowani przez organizatorów już w środę 29 maja w godzinach popołudniowych na autokempingu Jinolice. W czasie dojazdu zwiedzono zabytkowe miasteczko Jičín znane z bajek o rozbójniku Rumcajsie. Drugi dzień rozpoczął się od dojazdu do potężnego zamku Kost położonego na wysokiej skale i jego zwiedzenia. Następnie zwiedzono drugi ciekawy obiekt – zamek, a właściwie pałacyk myśliwski Humprecht w pobliżu miasteczka Sobotka. Wszystkich zwiedzających zachwyciła wspaniała akustyka centralnej sali tego zamku biegnącej przez dwa piętra. Po zwiedzeniu tych dwóch zabytkowych obiektów pojechaliśmy do Prachowskich Skał, gdzie odbyła się wycieczka piesza po tym ciekawym skalnym mieście, co zajęło ponad trzy godziny wędrówki. Na trasie zaliczono liczne punkty widokowe (vyhlidki), m.in. Šlikową vyhlidkę z widokiem na najwyższy szczyt Czeskiego Raju – Kozakov (należący do Sudetów).
Autor strony na punkcie widokowym w Prachovskich Skałach
W trzecim dniu uczestnicy zwiedzili zamek Trosky – symbol Czeskiego Raju, uwidoczniony na znaczku zlotowym. Trafiliśmy na dobrą widoczność i z obu platform widokowych umieszczonych na wieżach zamkowych mogliśmy zobaczyć Karkonosze z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżką. Kolejnym punktem programu był przejazd do uzdrowiska Sedmihorky, a następnie wycieczka piesza po malowiczych skałach do zamku Valdštejn wraz z jego zwiedzaniem, oraz do zamku Hrubá skala, zaliczając po drodze kika punktów widokowych. Powrot do uzdrowiska Sedmichorky przez wąską szczelinę skalną zwaną Mysią Dziurą.
Czwarty dzień zlotu rozpoczął się od zwiedzenia ruiny zamku Valečov. Następnie uczestnicy przeszli bardzo widokową trasą po skałach do wykutych w skale dziur nazywanych Drabské Světníčky, z kilkoma platformami widokowymi, skąd roztaczała się wspaniała panorama na bliższą i dalszą okolicę. Dalej trasa prowadziła do miejsca zwanego "Na krásné vyhlídce", gdzie podziwiano rozległy widok na Ještěd, Jizerské hory i dolinę Jizery. Powrót pod zamek Valečov przez przełęcz Hrázka i koło studzienki Hrdinka (Studánka Hrdinka).
W niedzielę 2 czerwca, po podziękowaniu przezesowi Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej Wojtkowi Stankiewiczowi za tak udaną imprezę i wręczeniu skromego upominku, uczestnicy zlotu rozjechali się do domów.
Uczestnicy zlotu przed zamkiem Kost
Podczas zwiedzania zamku Trosky
ČESKÝ RÁJ - CZESKI RAJ
kilka informacji o terenie zlotuČeský ráj to kraina nazwana umownie, w większości wyżynna z fragmentami gór, w tym południowo–zachodniego skrawka Sudetów. Nazwę tą wprowadził w połowie XIX w. czeski bajkopisarz Jaroslav Vrchlický ze swoimi przyjaciółmi. Český ráj generalnie można określić jako obszar zawarty między miejscowościami: Turnov, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Sobotka, Mnichovo Hradiště. W jego skład wchodzą następujące jednostki geomorfologiczne (podaję spolszczone nazwy): Pogórza: Karkonoskie i Jičínskie, Grzbiet Ještecko–Kozakowski i Płyta Wschodniołabska. Spore części tego obszaru zbudowane są ze skał piaskowcowych, na krawędzi których rozwinęła się seria spękań tworząc tzw. skalne miasta. Najbardziej znane są Prachovskie Skały oraz Hruboskalsko. Jest to niezwykle malowniczy teren, a jednocześnie łatwo dostępny. Osobliwością przyrodniczą są pozostałości po wulkanach, które niegdyś wybuchały dookoła i w centrum masywu. Na niedostępnych skałach budowano zamki i pałace, których w okolicy jest kilkanaście, a kilka można zaliczyć do wybitnych. U stóp Czeskiego Raju leży Turnov, znany z wydobycia i obróbki kamieni półszlachetnych – granatów oraz zabytkowe miasto Jičín. Od 1955 r. znaczna część – ok. 115 km kwadratowych Czeskiego Raju jest Parkiem Krajobrazowym (Chráněná Krajinná Oblast).
Humprecht – pałacyk myśliwski wybudowany w latach 1666-1672 na planie elipsy. Po pożarze z 1678 r. był odbudowany i podwyższony. Wokół rozciąga się będący pod ochroną leśny park.
Hrubá skala – zamek na skałach z piaskowca, połączonych pomostami. Użytkowany jako hotel, dla odwiedzających udostępniono podwórzec zamkowy z wieżą widokową. Mysia Dziura - wąska szczelina (komin) w skałach, przez którą można przejść z Wąwozu Zamkowego do parkingu przed zamkiem.
Kost – nazwa po raz pierwszy pojawia się w kronikach w roku 1349. Jest to potężna budowla postawiona na stromym piaskowcowym cyplu. Był wielokrotnie rozbudowywany, w 1576 r. pod zamkiem wystawiono browar, urządzono stawy rybne.
Symboliczny cmentarz wspinaczy – założony pod ścianą Nekonečné skaly. Cmentarz powstał z inspiracji rzeźbiarza i wspinacza V. Karouszka.
Trosky – ruiny zamku z XV-XVII w. wybudowanego na dwóch wierzchołkach kominu wulkanicznego. Jest to najbardziej malownicza budowla - symbol Czeskiego Raju, posadowiona na bazaltowych skałach, nad wielką przepaścią. Zamek był wielokrotnie oblegany, ale ze względu na trudny dostęp, kończyło się to zawsze niepowodzeniem. Zamek posiada dwie wieże, zwane Panną i Babą. Roztacza się stąd wspaniała panorama na cały Czeski Raj, Góry Izerskie i Karkonosze z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżką.
Valdštejn – zamek powstał, jako jeden z najstarszych w okolicy Turnowa w połowie XIII w. (1260-1280). Nazwa pochodzi od charakteru okolicznych urwistych skał, wykorzystanych przez budowniczego zamku. Wyjątkowo cenny kamienny most z barokowymi rzeźbami i kaplica św. Jana Nepomucena, gdzie zgromadzono rzeźby – oryginały z Mostu Karola w Pradze.
Valečov – ruiny zamku zbudowanego na skałach piaskowcowych, w których wykuto magazyny, korytarze, strzelnice dla obrońców i komory na armaty. Ilość wykutych sal i tuneli zdumiewa do dzisiaj. Nie ma podobnych ruin w Polsce. W czasie wojny 30-letniej umocniono teren i zamek – wykuto duże schrony dla ludności, również w litej skale. Mają one komory, paleniska i otwory kominowe. Dookoła zamku liczne skały piaskowcowe porośnięte lasem. W pobliżu Drabské Světníčky – zbójeckie komnaty wykute w wysokiej piaskowcowej skale górującej nad pobliską okolicą.
Uzdrowisko Sedmihorky – założone w roku 1841 (oferuje kurację wodną). Kuracjusze, wśród których byli uczeni czescy, pisarze, muzycy i aktorzy, nazwali tą krainę "Czeskim Rajem". Dzisiaj jest to ośrodek wypoczynkowy, w okolicach liczne źródła wodne.