XXIX Zlot Przodowników Turystyki Górskiej PTTK Ziemi Wielkopolskiej

W dniach 18 – 22 czerwca 2003 roku na terenie Orlických hor (Republika Czeska) odbył się kolejny Zlot Przodowników Turystyki Górskiej Ziemi Wielkopolskiej, w którym uczestniczyło 39 osób[*].

Uczestnicy zlotu byli przyjmowani przez organizatorów w środę 18 czerwca w godzinach popołudniowych w schronisku Masaryková chata na Šerlichu (1027 m n.p.m.). W recepcji zlotu wydano przybyłym znaczki wraz ze szczegółowym opisem wycieczek i materiałami informacyjnymi o terenie zlotu zebranymi przez Wojciecha Stankiewicza, prezesa Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej, oprawionymi w formie książki. Już w dniu dojazdu część uczestników udała się na krótki spacer po okolicy. Wieczorem w sali jadalnej schroniska nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich Helmut Dohnálek, sekretarz czeskiej strony przygranicznego Euroregionu Glacensis.
Pierwszy dzień zlotu rozpoczął się od przejazdu do Dobrošova i zwiedzenia czechosłowackich umocnień granicznych z lat 1935 – 1938. Rejon zlotu wybrano nieprzypadkowo. To jeden z głównych (jeżeli nie najważniejszych) elementów krajoznawczych tego terenu. Młode państwo czechosłowackie znaczną część swego budżetu przeznaczyło na cele obrony zagrożonej niepodległości i budowę fortyfikacji porównywalnych z "Linią Maginota". Zwiedzając schrony bojowe i działobitnie przypomnieliśmy ich budowniczych stosujących nowatorskie, jak na owe czasy, rozwiązania techniczne i o odczuciach żolnierzy, którym zakazano bronić granic swojej ojczyzny. Stąd widok schronu bojowego "Březinka" przyjęto jako centralny motyw znaczka zlotowego.

Pamiątkowa fotografia uczestników zlotu na punkcie widokowym koło Dobrošova

Zwiedzanie fortyfikacji połączono z przejściem pieszym szlakami turystycznymi do schroniska Jirásková chata i przez rezerwat florystyczny do osady o nazwie Peklo.
Drugi dzień zlotu rozpoczął się od dojazdu do Nového Města nad Metují i zwiedzenia zamku i zabytków miasta. Następnie zwiedzono drewniany kościółek z XVI wieku z dzwonnicą datowaną na XIV wiek w pobliskim Slavoňově, najstarszy tego typu zabytek w Czechach, przypominający szczególnie charakterem wnętrza drewniany kościół w wielkopolskim Tarnowie Pałuckim.

Wnętrze zabytkowego drewnianego kościółka w Slavoňově

Dalej trasa przejazdu wiodła przez owiane legendami miejsce pielgrzymkowe zwane "Rokole". Zwiedzono tam interesującą drewnianą Loretę z obrazami siedmiu boleści N.M. Panny i pseudogotycki kościółek oraz ugaszono pragnienie wodą z wypływającego poniżej kapliczki źródełka. Po południu odbyła się wycieczka piesza na najwyższy szczyt Gór Orlickich – Velká Deštna, co zajęło ponad trzy godziny wędrówki. Widoki na trasie były wspaniałe, co pozwoliło nasycić oczy spragnionym rozległych górskich krajobrazów uczestnikom wędrówki, zmęczonym wcześniejszym oglądaniem zabytków.

Na wierzchołku Velkéj Deštnéj

Dzień trzeci rozpoczął się od zwiedzenia renesansowego Zamku Častolovice wraz z przyległym parkiem w stylu angielskim. Następnie uczestnicy zlotu przejechali do osady Panské Pole – Hanička w pobliżu miasta Rokytnice v Orlických horách i zwiedzili kilka obiektów fortyfikacji, w tym część podziemną artyleryjskiej twierdzy zaadoptowanej w latach powojennych dla celów militarnych, m.in od 1975 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło prace zmierzające do urządzenia w podziemiach tej twierdzy schronu spełniającego wymagania "zimnej wojny". W 1995 r. obiekt został sprzedany i przekazany miastu Rokytnice z przeznaczeniem na muzeum.

Jeden z podziemnych korytarzy grupy warownej Hanička

Kolejnym punktem programu był przejazd do chaty "Čihák" i piesza wędrówka częściowo ścieżką dydaktyczną i szlakiem turystycznym wzdłuż przełomowego odcinka Dzikiej Orlicy, zwanego Zemská brána. Jest to dolina tworząca na długości kilku kilometrów rezerwat przyrody o powierzchni 88,2 ha i tej samej nazwie. Zlot uroczyście zakończono w niedzielę po śniadaniu w sali jadalnej Masarykovej chaty, skąd uczestnicy rozjechali się do domów. Ponieważ dobra pogoda towarzyszyła imprezie także w ostatnim dniu, część uczestników wybrała się jeszcze na wędrówkę pieszą przez góry.

Orlické hory - Góry Orlickie
kilka informacji o terenie zlotu

Orlické hory - Góry Orlickie są bliźniaczym pasmem Gór Bystrzyckich. Położone równolegle do nich, bardziej na zachód, oddzielone są doliną Dzikiej Orlicy i górnym biegiem Bystrzycy Dusznickiej.
Dzikie, prawie w całości zalesione, tworzą wyraźny górski grzbiet o spadzistych stokach w kierunku północno – wschodnim i wyrównanej grani przebiegającej na wysokości ok. 1000 m n.p.m., nad którą wznoszą się kopulaste kulminacje szczytów. Łagodne zbocza pokrywają łąki górskie, wyżej porasta las świerkowy. Z ich 35-kilometrowego grzbietu do Polski należy tylko 33 z 450 km2 całkowitej powierzchni Gór Orlickich. Jest to zaledwie skrawek: od przełęczy Polskie Wrota (660 m n.p.m.) po stoki Maléj Destnéj (1082 m n.p.m.) nad Zieleńcem. W budowie geologicznej występują granitognejsy, gnejsy i łupki krystaliczne, a w północnym skłonie granity. Te odporne skały są przyczyną słabego rozczłonkowania przez doliny oraz masywnego wyglądu gór.
Najwyższym szczytem Orlickych hor jest Velká Deštna (1115 m n.p.m.), zaś dla polskiej strony gór graniczna Orlica (1084 m n.p.m.). Tu na spłaszczeniu stokowym na wysokości 900-980 m n.p.m. leży jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce – Zieleniec, górska wieś (przyłączona do Dusznik Zdroju), stacja klimatyczna i znany ośrodek narciarski. Powyżej wsi, na wysokości schroniska Masaryková chata, znajduje się graniczne przejście dla ruchu turystycznego, umożliwiające wędrówki na czeską stronę i poznanie całości tego najwyższego pasma Sudetów Środkowych.


Tekst i zdjęcia: Lech Rugała [góra]

| Powrót do strony głównej | Wielkopolski Klub Przodowników Turystyki Górskiej | XXVIII Zlot |