Obóz wędrujących rodzin Klubu Sudeckiego - "Sudety Zachodnie' 2005"

Dzień 1 - dojazd do MIłkowa. W drodze wycieczka piesza do rezerwatu "Wilcza Góra" koło Złotoryi (patrz => przypis).

Bazaltowe wzgórze Wilkołak koło Złotoryi

Dzień 2 - przejście z ośrodka "Anna" w Miłkowie przez Przełączkę z wejściem na skalę zwaną Patelnia i dalej do Dobrego Żródła i kaplicy Św. Anny na stoku Grabowca - Miłków (zwiedzanie miejscowości - patrz => opis) - Straconka.

Kaplica Św. Anny przy Dobrym Źródle na stoku Grabowca

Dzień 3 - Przeł Okraj - Sowia Przełęcz - Chata Jelenka - Emin Pramen - Malá Úpa.

Uczestnicy obozu przy Chacie Jelenka przed zejściem do Úpy

Dzień 4 - spacer na trasie: Miłków - Karpacz Płóczki - Karpacz Górny - Droga Chomontowa - Przełęcz pod Czołem - Przełączka - Miłków.

Na trasie z Karpacza Górnego do Miłkowa

Dzień 5 - wycieczka do Borowic z przejściem pieszym Drogą Sudecką do Cmentarza Ofiar II Wojny Światowej (patrz => przypis) - Wodospad Podgórnej - Przesieka - Borowice.

Symboliczny cmentarz ofiar II wojny światowej koło Borowic

Dzień 6 - Karpacz - Równia pod Śnieżką - Luční Bouda - Strzecha Akademicka - Samotnia (czytaj => Tablica pod Dzwonem )- Karpacz Górny.

Przed schroniskiem Samotnia

Dzień 7 - Pisarzowice - Czarnów - Grzedziny (kamieniołom dolomitu) - schr. "Czartak". W drodze powrotnej Park Miniatur w Kowarach.

Schronisko "Czartak" w Rudawach Janowickich

Dzień 8 - Mysłakowice (zwiedzanie miejscowości - patrz => przypis) - Czarne (zwiedzanie renesanowego zamku).

Dom tyrolski z restauracją i muzeum w Mysłakowicach

Dzień 9 - Sosnówka - Grodna (ruina wieży widokowej z zameczkiem) - Witosza - Staniszów (pałac wybudowany dla ks. Henryka XXXVIII von Rouss) - Głębock - Miłków.

Na punkcie widokowym na granitowym wzgórzu Witosza koło Staniszowa

Dzień 10 - Jakuszyce - Orle - przejście graniczne na Izerze (porównaj => relacja z obozu Jizerské hory - Góry Izerskie 2002) - Jakuszyce.

Przy moście granicznym na Izerze

Dzień 11 - Ciszyca (patrz => Anioł z Ciszycy) - wzgórze Radziwiłłówka - przejazd do Strużnicy - Starościńskie Skały - Przełęcz Karpnicka - Sokole Góry (schronisko "Szwajcarka") - Karpniki - Stróżnica.

Widok na Karkonosze spod wzgórza Radziwiłłówka

Wart odnotowania jest fakt, że podczas trwania obozu, w dniu 7 sierpnia spotkaliśmy się w ośrodku turystycznym w Miłkowie ze Stanisławem Desławskim - założycielem i presesem bliźniaczego Towarzystwa Sudeckiego z Wrocławia. Na spotkaniu był również obecny nasz krajan i członek naszego Klubu Sudeckiego - Włodzimierz Bayer, przewodnik sudecki, zamieszkały obecnie w Jeleniej Górze. Towarzystwo to podjęło kroki zmierzające do uzyskania osobowości prawnej i przekształcenia w Polskie Towarzystwo Sudeckie. Klub Sudecki popiera tą inicjatywę.

Przed ośrodkiem "Anna" stoją od lewej: Olek, Włodek, Stasiu, Lechu

Godna uwagi jest również inicjatywa uczestnika obozu - Olka Stukowskiego, który podczas indywidualnej eksploracji "wyśledził", że wielorybie szczęki z parku w Mysłakowicach nie zaginęły, a znajdują się w garażu proboszcza tamtejszej parafii pragnącego je w ten sposób uchronić przed dewastacją.


[góra] Rezerwat "Wilcza Góra" (367 m n.p.m.) jest rezerwatem geologicznym, który prezentuje przekrój dawnego komina wulkanicznego. Na części Wilczej Góry od wschodu zachowana jest "skalna róża bazaltowa" i 20-metrowe słupy bazaltowe. U podnóża znajdują się dwie małe jaskinie Niedźwiedzia i Wilcza Jama (zobacz => opis).

[góra] Jest to symboliczny cmentarz jeńców wojennych, którzy zginęli podczas budowy Drogi Sudeckiej. Budowę tej drogi, która połączyć miała Borowice z Przełęczą Karkonoską rozpoczęto jeszcze przed wojną. Prace budowlane kontynuowano w podczas wojny, wykorzystując do pracy jeńców wojennych z całej Europy, przetrzymywanych w wyjątkowo trudnych warunkach w znajdujących się w okolicznych lasach barakach. Więźniowie byli pilnowani przez oddziały SS.

[góra] Mysłakowice są duża wsią o przemysłowym charakterze, położoną nad Łomnicą, u stóp Wzgórz Łomnickich w Kotlinie Jeleniogórskiej. Miejscowość istaniała już od XIV w. Sławna jest z powodu dużego kompleksu pałacowego, który miał być rezydencją Fryderyka Wilhelma III króla Prus.
Do najważniejszych zabytków należy kościół poewangelicki z 1836-40 r. z dwiema autentycznymi kolumnami przywiezionymi z Pompei, pałac z drugiej połowy XVIII w., w którym obecnie mieści się szkoła, przy pałacu park z połowy XIX w. urządzony w stylu angielskim, budynki w stylu tyrolskim również z XIX w. znajdujące się w południowej części wsi. Ich budowniczowie - protestancy uciekinierzy z doliny Zillertal stworzyli w Mysłakowicach (odrębnej części tej wsi) przędzalnię lnu, która z czasem przekształciła się w fabrykę. W parku nad stawem stały do niedawna szczęki wielorybie i długości około 7 m.

| Strona główna | Relacja ze strony Joli | Dziennik Dominika | Ośrodek "Anna" w Miłkowie |

Copyright © Lech Rugała